Mała Elektrownia Wodna w Wiechlicach
Mała Elektrownia Wodna na rzece Szprotawa uruchomiona w czerwcu 2014 r. w Wiechlicach.
Elektrownia posiada trzy turbiny wodne. Praca całego obiektu odbywa się w trybie automatycznym pod nadzorem automatyki przemysłowej. Funkcjonowanie elektrowni pozwala na uzyskanie około 100 MWh energii elektrycznej rocznie.
Mała Elektrownia Wodna HENRYKÓW
Mała elektrownia wodna na rzece Szprotawa w Henrykowie.
Elektrownia Wodna "Kamienna"
Elektrownia wodna o mocy 0,96 MW położona w Drawieńskim Parku Narodowym na rzece Drawa, należy do Zespołu Elektrowni Wodnych Koronowo. Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce. Budowę rozpoczęto w 1896 r. (w pięć lat po uruchomieniu pierwszej elektrowni wodnej na świecie), a prąd wykorzystywano początkowo do produkcji karbidu.
Elektrownia Wodna w Bledzewie
Budowa stopnia wodnego na Obrze rozpoczęła się w 1906 r. Na jego potrzeby utworzono Zalew Bledzewski o powierzchni ok. 130 ha i długości ponad 7 km, ciągnący się w głębokiej dolinie rzeki. Już pod koniec 1910 r. pracowały pierwsze dwa hydrogeneratory. Dziś wytwarza rocznie około trzy tysiące MWh energii elektrycznej. Moc elektrowni - 1,5 MW.
Elektrownia Wodna Bukówka
Powstała na miejscu pochodzącej z 1910 r. siłowni zaopatrującej w prąd lokalne zakłady papiernicze. Elektrownię oddano do eksploatacji 18 stycznia 1993 r., jest to w pełni zautomatyzowany, nowoczesny obiekt, w którym zainstalowano po raz pierwszy w Polsce zatapialne turbozespoły szwedzkiej firmy Flygt. Moc zainstalowana: 0,84 MW.
Elektrownia Wodna Dychów
Najstarsza w Polsce, a jednocześnie największa w lubuskim (90 MW), elektrownia szczytowo-pompowa. Zbudowana jeszcze przed II wojną światową, jest zasilana przez kanał derywacyjny o długości 20,4 km doprowadzający spiętrzone – na jazie w Krzywańcu – wody rzeki Bóbr do górnego zbiornika elektrowni. Zasada działania elektrowni szczytowo-pompowych polega na pompowaniu wody ze zbiornika dolnego do górnego – w okresie zmniejszonego zapotrzebowania na energię. Kiedy zapotrzebowanie rośnie, spuszczana z góry woda napędza turbiny.
Elektrownie Wodne Gorzupia I
Gorzupia I wybudowana w 1911 r. na prawym brzegu rzeki Bóbr miała na celu zaopatrzenie w energię pobliski młyn, moc zainstalowana: 0,653 MW.
Elektrownie Wodne Gorzupia II
Gorzupia II na lewym brzegu rzeki uruchomiona w 1998 r. została wyposażona w cztery turbozespoły zatapialne firmy Flygt (dwa o regulowanych łopatach wirnika) o łącznej mocy 1,68 MW.
Elektrownia Wodna Grajówka
Położona w pobliżu miejscowości Gryżyce, wybudowana na lewym brzegu Bobru w 1922 r. Jest drugą co do wielkości przepływową elektrownią eksploatowaną przez PGE Energia Odnawialna SA Oddział ZEW w Dychowie. Moc zainstalowana: 2,388 MW
Elektrownia Wodna Gubin
Położona na Nysie Łużyckiej, wybudowana w 1905 r. Przepływowa. wyposażona w 3 turbiny typu Kaplan, moc 1,095 MW. Elektrownia Wodna Gubin jest jednym z najstarszych obiektów hydrotechnicznych w Polsce.
Elektrownia Wodna Iława na Bobrze w okolicy Małomic
Elektrownia Wodna Żelisław na Bobrze w okolicy Małomic
Elektrownia Wodna Małomice
Wybudowana w 1911 r., przepływowa, moc 0,8 MW, woda do siłowni dopływa ujęciem zlokalizowanym na lewym brzegu rzeki Bóbr, a następnie wylotem – oddawana z powrotem do rzeki. Budynek elektrowni wykonany jest monolitycznie z betonu zbrojonego.
Elektrownia Wodna Stary Raduszec
Położona na Bobrze w miejscowości Stary Raduszec. Wybudowana w 1935r., moc 2,640 MW, przepływowo-wyrównawcza.
Reguluje pracę elektrowni wodnej Dychów. Do pracy własnej wykorzystuje wody zbiornika dolnego Dychowa. Jaz wyposażono w trzy zasuwy, w tym 2 główne po 35 m szerokości i wysokości 5,75 m. Część podziemna elektrowni mieści w sobie dwie komory turbinowe z turbinami Kaplana oraz rury ssące.
Elektrownia Wodna Sobolice
Najdalej na południe wysunięta elektrownia na Nysie Łużyckiej, uruchomiona w 1922, modernizacja zakończona w 1993, moc zainstalowana: 0,8 MW.
Elektrownia Wodna Szprotawa
Elektrownia przepływowa o mocy 0,8 MW na Bobrze w Szprotawie. Usytuowana przy lewym przyczółku jazu. Wyposażona jest w dwie turbiny Mavel.
Elektrownia Wodna Zasieki
Położona na Nysie Łużyckiej, przepływowa, uruchomiona w 1904 r., moc 1,28 MW
Elektrownia Wodna Żagań
Elektrownia przepływowa o mocy 1,24 MW znajduje się na kanale roboczym Bobru. Betonowa konstrukcja części podwodnej mieści w sobie wloty, komory turbinowe i rury ssące 3 turbin – dwie typu Mavel i jedną Voith.
Elektrownia Wodna Żarki Wielkie
Odbudowana w 1959 roku. Posiada 3 zasuwy płaskie dwudzielne. Po modernizacji części podwodnej, elektrownie ponownie uruchomiono w roku 1966. Moc zainstalowana: 0,64 MW. Obok elektrowni znajdują się zabudowania (ruiny) dawnej fabryki bawełny.